• Boeing, 777–300 ve 777X Kruger Flapleri için KALE Havacılık ile Yeni Anlaşmalar İmzalıyor

  Boeing, Türkiye’nin Boeing uçaklarının üretimindeki rolünü artırıyor

  İstanbul,  7 Ekim 2016 - Boeing, Türkiye’deki ticari uçak tedarik zincirini daha da geliştirmek amacıyla KALE Havacılık ile yeni bir anlaşma imzalayacağını duyurdu.

  Boeing ve KALE Havacılık, dünyanın en büyük ve en randımanlı çift motorlu ticari uçakları olacak olan 777–300 ve 777X için Kruger flap üretiminin KALE Havacılık tarafından üstlenmesine ilişkin aynı masaya oturdu.

  Mevcut durumda, Boeing 747–8 için kanat iskelet çubukları üretmekte olan KALE Havacılık, 737–9 MAX için kanat bağlantı elemanları, kanat iskelet çubukları ve kanat ana kirişi takviyelerinin üretimine ilişkin ihaleleri de kazandı.

  “Boeing ve KALE Havacılık’ın ilişkisi uzun yıllara dayanıyor. KALE Havacılık, 1997’den bu yana Boeing’in tüm ticari uçak programlarında yer almakta.” şeklinde görüş bildiren Boeing Türkiye Genel Müdürü Ayşem Sargın sözlerine şöyle devam etti; “Bu yeni anlaşmalar, Türkiye’de uzay ve havacılık alanında üretimin arttırılması ilkesine olan bağlılığımızın yanında, KALE Havacılık’ın kalite, maliyet, güvenilirlik ve alım gücü gibi ihtiyaçlarımızı yerine getirebilme yeteneğine duyduğumuz sonsuz güvenin apaçık göstergesi.”

  “Boeing ile bugüne dek imza atmış olduğumuz ortaklıklar, iş ilişkilerimizi ve Türk havacılık ve uzay sanayiine verdiğimiz ortak desteği daha da güçlendirme fırsatı sunacak.” şeklinde görüş bildiren Kale Grubu Başkan Yardımcısı Osman Okyay sözlerine şöyle devam etti; “Türkiye’den Boeing Performans Mükemmellik Ödülü alan ilk tedarikçi olmak bizim için gurur kaynağı. Boeing’in, ileri vadede büyümesi için büyük bir fırsat olan 777X ve 737 MAX gibi yeni ve yenilikçi programlara katkı sağlamak üzere KALE Havacılık’ı tercih etmesinden özellikle mutluluk duyuyoruz.”

  Boeing’in Türkiye ile 70 yıldan fazla süredir uzun soluklu bir ilişkisi mevcut. Türkiye’deki havayolu şirketlerine ticari uçak temin eden, Türk Silahlı Kuvvetleri’ne savunma ürünleri sağlayan Boeing, Türk havacılık ve uzay sanayiinin güvenilir ortağı olarak biliniyor. Boeing programları Türkiye’de 2 bin 500’den fazla kişiye iş imkânı sağlıyor; şirketin aradan geçen yıllar içinde Türkiye’de yaptırdığı işlerin değeri 1,4 milyar doları aştı. Türkiye genelindeki tedarikçiler halen Boeing ticari uçaklarını, Türk yapımı parçalarla ve yılda 120 milyon Dolar’dan fazla olduğu değerlendirilen iş hacmiyle desteklemektedir. Boeing’in Türkiye’deki faaliyetlerine ilişkin daha fazla bilgi için lütfen www.boeing.com.tr adresini ziyaret ediniz.

  Boeing Hakkında

  Boeing, dünyanın en büyük havacılık şirketi ve ticari jet uçakları ve savunma, uzay ve güvenlik sistemleri lider üreticisidir. Amerika’nın en büyük üretim ihracatçısı olan Boeing, Birleşik Devletler’deki havayolu şirketlerini ve 150’den fazla ülkedeki müttefik hükümet müşterilerini desteklemektedir. Boeing ürünleri ve isteğe özel hizmetleri arasında ticari ve askeri uçaklar, uydular, silahlar, elektronik ve savunma sistemleri, (roket/uzay mekiği) fırlatma sistemleri, ileri bilgi ve iletişim sistemleri ve performansa dayalı lojistik ve eğitimler yer almaktadır. Merkezi Chicago’da bulunan Boeing, Amerika ve 65’ten fazla ülkede yaklaşık olarak 160.000 kişi istihdam ediyor.

  KALE Grubu Hakkında

  1957 yılında Çanakkale Seramik Fabrikaları A.Ş. ile temelleri atılan Kale Grubu, Türkiye'de seramik sektörünün kuruluşuna öncülük etmiş, bu alandaki yatırımları ile bir dünya devi haline gelmiştir. Zaman içerisinde makine ve parça imalatı, savunma, kimya, elektrik malzemeleri, enerji, bilişim, nakliye, turizm ve gıda sektörlerinde yatırımlar yaparak büyüyen Kale Grubu, bugün her biri kendi alanlarında lider 17 şirkete sahip, Çanakkale başta olmak üzere Türkiye’nin çeşitli lokasyonları ile İtalya ve Rusya’da fabrika ve marka yatırımları olan, beş bini aşkın çalışanı ile faaliyet gösteren Türkiye'nin önemli sanayi kuruluşlarından biridir. Kale Grubu, bugün Avrupa’nın 3’üncü, dünyanın 12’nci en büyük seramik karo üreticisi, yapı kimyasalları sektöründe üretim ve satış kapasitesi olarak Türkiye ve bölgesinde birinci, Avrupa’da ise 5’inci şirket durumundadır. Ayrıca yüzde 100 özel sermayeli bir Türk şirketi olarak havacılık ve savunma konusunda uluslararası alanda itibar kazanmış bir yapıya sahiptir. 100 ülkede, 400’ü aşkın noktada Kale markalı ürünler tüketicilerle buluşmaktadır. Kale Grubu, yarım asırdan bu yana sanayici kimliği ile topluma hizmet ederken kurucusu İbrahim Bodur'un ilke ve görüşleri doğrultusunda, başta eğitim ve sağlık olmak üzere kültür, sanat, bilim ve spor konularında topluma her zaman katkıda bulunmuş, bu katkılarını düzenli hale getirmek üzere Dr. İbrahim Bodur Kaleseramik Eğitim Sağlık ve Sosyal Yardım Vakfı'nı kurmuştur.