• “Airpreneurs” kazananları büyük finalde belirlendi

  İSTANBUL,  05 Haziran 2017 - Havacılık ve uzay sektörünün lideri Boeing, Türkiye Girişimcilik Vakfı ile birlikte yürütülen ve üniversite öğrencilerine yeni fırsatlar sunan Airpreneurs Programı’nda sona gelindi. Gençleri havacılık alanında daha girişimci kılmak ve bu alanda yeni fikirlerin ortaya çıkmasını sağlamak amacıyla yola çıkan “Airpreneurs” programı ilk olarak Ankara’da Bilkent Üniversitesi’nde başladı. Ardından sırasıyla Bursa Uludağ Üniversitesi, Antalya Akdeniz Üniversitesi, Eskişehir Anadolu Üniversitesi, İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi ve Katip Çelebi Üniversitesi, Elazığ Fırat Üniversitesi ve İstanbul Teknik Üniversitesi olmak üzere 7 ilde gerçekleştirildi. Programın finali ise 4 Haziran Pazar günü İstanbul Teknik Üniversitesi’nde yapıldı.

  Program, “hackathon” olarak adlandırılan yuvarlak masa workshoplarıyla yeni fikirlere ilham olacak, öğrencilerin fikirlerini yarıştırabilecekleri her branştan öğrenciler için hazırlandı. Program boyunca her workshop sonunda, fikirlerini yarıştıran gruplardan bir grup birinci seçildi. Birinci olan son grubun da İstanbul’da belirlenmesinin ardından, Airpreneurs Programı’nın kazanan grubunu BOEING Türkiye Genel Müdürü Ayşem Sargın, İTÜ Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Prof. Gökhan İnalhan ve Girişimcilik Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi Serdar Urçar’dan oluşan final jürisi belirledi. Airpreneurs Programı’nın kazanan fikri “Bagajın Bende” oldu. Kazanan grup, Dokuz Eylül Üniveristesi’nden Fatih Aksan, Ege Üniversitesi’nden Emin Can Devran, Ayşe Sürmen, Berk Leblebici ve İzmir Katip Çelebi Üniversitesi’nden Nil Kaplan’dan oluşurken grup içinden iki kişi, konferanslar ve havacılık alanındaki yatırımcılarla bir araya gelme imkanı tanıyan aynı zamanda da kapsamlı bir iş ağı olan Startup İstanbul ve Startup Turkey’e katılma hakkı kazandı.

   Türkiye Girişimcilik Vakfı Mütevelli Heyet Üyesi Serdar Urçar, “Boeing ile birlikte Türkiye’de havacılık alanındaki girişimcilik kültürünün yaygınlaşmasına katkıda bulunmaktan dolayı çok mutluyuz. Airpreneurs programıyla üniversite gençliğinin stratejik bir endüstri olan havacılık alanına katkılarını genişletmeyi, yeni fikirleri ortaya çıkarmayı ve gençlerimizin yaratıcılığını ödüllendirmeyi hedefliyoruz.  5 aylık bir ortak çalışma sonunda bugün dinlediğimiz fikirler bize sektörün ve ülkemizin geleceği için umut verdi.” dedi. “Önümüzdeki dönemlerde Airpreneurs programı ile Boeing ve Türkiye Girişimcilik Vakfı olarak daha fazla gence ulaşmayı hedefliyoruz. Programın, uzun vadede de gençler için önemli kariyer seçenekleri sunan bir platform olacağına inanıyorum." diye ekledi.  

  Boeing Türkiye Genel Müdürü Ayşem Sargın, “Boeing olarak, gençlerin havacılığa ilgisini canlı tutan, onlara ilham veren bu gibi programları çok önemsiyoruz. Airpreneurs Programı ile hedefimiz, gençlerimizi her geçen gün büyüyen ve geleceği tanımlayan bir sektör olan havacılıkta girişimci olmaya özendirmek. Bu programla Türkiye’deki birçok gencin hayatlarına dokunma şansı yakaladık. Onları, bilgi ve donanımlarını cesaretleri ile birleştirmeleri için teşvik ettik. Hem gençlerimizin global olarak büyüyen bir sektörle ilgili vizyonlarının gelişmesini sağlamaktan, hem de hızla büyüyen Türk havacılık sektörünün ihtiyacı olan kabiliyete katkıda bulunmaktan büyük mutluluk duyuyoruz.” dedi. “Airpreneurs Programı ile 5 aydır Girişimcilik Vakfı ile sürdürdüğümüz bu yol arkadaşlığının öncelikle program ile ulaştığımız gençlere sonrasında ise havacılık sektörüne uzun vadede yaratacağı katkılara inancım tam” ifadelerini kullandı.

  Boeing Hakkında

  2000 yılından bu yana Boeing Türkiye, eğitim, sanat ve kültür ile sağlık hizmetleri alanında 200’den fazla sosyal sorumluluk projesine imza atmıştır. Boeing eğitim programları, ilkokuldan meslek liselerine ve üniversitelere kadar her yaştan öğrenciyi hedef almakta olup, günümüze kadar tüm Türkiye çapında 140.000’den fazla öğrenciye fayda sağlamıştır. Yürütülen bu eğitim programları arasında İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) ve Türk Hava Yolları ortaklığında, ülkenin hızla büyüyen havacılık sektörüne başarıyla yön vermek ve küresel havacılık sektöründe etkin bir role sahip olmak amacıyla başlatılan Hava Taşımacılığı Yönetimi Yüksek Lisans Programı ve Türkiye çapındaki uçak bakım alanı bulunan meslek liselerindeki öğretmen ve öğrencilerin mesleki eğitimine destek olmak amacıyla, Milli Eğitim Bakanlığı ve Anadolu Üniversitesi ile imzalanan protokol yer almaktadır. Boeing aynı zamanda, gelecek vadeden Türk üniversite öğrencilerine Seattle’da staj imkânı da sunmaktadır.

  Girişimcilik Vakfı Hakkında

  Türkiye Girişimcilik Vakfı (Girvak) 2014 Nisan ayında kuruldu. Girişimciliğin önemini bilen ve değişimin anahtarı olduğuna inanan iş insanları ve fikir önderleri tarafından kurulan Girvak, girişimcilik kültürünün yaygınlaşması ve girişimciliğin gençler arasında bir kariyer seçeneği haline gelmesi amacı ile çalışıyor. Türkiye'deki mevcut yapı ile dünyadaki genel girişimci destek mekanizmaları, hâlihazırda girişimci olmaya karar vermiş kişilerin fikirlerini iş modellerine dönüştürmeleri ve pazara ulaşmaları için verilen desteklerden oluşuyor. Girvak olarak bu nedenle üniversite öğrencilerine yönelik Fellow Programı'nı hayata geçirdik. Dünyada bir benzeri olmayan Fellow Programı ile risk almaya açık, birey olma yolunda adım atmış ve değişim yaratmak isteyen üniversite öğrencilerine odaklandık. 6 aşamalı bilimsel bir seçim süreci ile belirlediğimiz girişimcilik potansiyeli yüksek gençlere program içinde; hayatlarını değiştirecek ilhamı ve networkü, bu program dahilinde aldıklarını topluma geri vermelerini sağlayacak etkinlikleri yapabilme şansı, start-up'larda ya da şirketlerde staj imkanı ve Türkiye'nin en yüksek bursunu veriyoruz.