• Boeing, Türk Hava Yolları’nın 25 +5 opsiyonlu 787 Dreamliner Siparişini Kesinleştirdi.

  • Hızla büyüyen THY, filosunu genişletmek ve yolcu deneyimini geliştirmek için Boeing 787-9'u seçti.
  • Bu net sipariş ile birlikte Dreamliner programı toplamda 1.300’ün üzerinde siparişe ulaştı.

  İstanbul,  12 Mart, 2018 - Boeing ve Türk Hava Yolları, Türkiye'nin bayrak taşıyıcısının yeni evi İstanbul 3. havalimanı ile artan talebi karşılamasına ve yolcuların uçuş deneyimini geliştirmesine olanak tanıyacak 25+5 opsiyonlu 787-9 Dreamliner siparişini kesinleştirdiklerini açıkladı.

  Türk Hava Yolları 787 Dreamliner siparişi veren 71. müşteri oldu.  Boeing tarihinde en hızlı satışı yapılan çift koridorlu uçak olan Dreamliner şu ana dek tüm müşterilerinden 1.300 adetin üzerinde sipariş aldı.

  Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı M. İlker Aycı sürece ilişkin; “Türk Hava Yolları ve Türk havacılık sektörüne önemli faydalar sağlayacak bir dönüm noktası olan bu anlaşmayı sonuçlandırmaktan memnuniyet duyuyoruz. Bu net sipariş ile, dünyanın en modern teknolojiye sahip uçaklarından biri olan 787 Dreamliner’ı filomuza katarak, Cumhuriyetimizin 100.yılı 2023’teki sürekli genişleyen filomuzun bir parçası haline gelecektir. 787 Dreamliner, yolcularımızın memnuniyetini önemli ölçüde artıracak ve yeni merkezimiz olan yeni İstanbul havalimanı için planlarımızda önemli bir rol oynayacak. Bu da ülkemizin bayrak taşıyıcısının istikrarlı yükselişini hızlandıracak ve Türk Sivil Havacılığının büyümesini destekleyecektir.” şeklinde görüş bildirdi.

  Türk Hava Yolları, Boeing uçakları ile filosunu genişletmeye devam ediyor. Kısa süre önce, Türk Hava Yolları 3 adet 777 Kargo uçağıyla 777 jet sayısını artırmıştı. THY ayrıca operasyonlarını ve operasyonel sistemlerini daha da optimize etmek için Boeing Global Services'ten elektronik çizelgeler ve diğer bazı hizmetleri kullanmaktadır.

  Boeing Orta Doğu, Türkiye, Afrika, Rusya ve Orta Asya Bölgelerinden Sorumlu Ticari Uçaklar Satış Başkan Yardımcısı, Marty Bentrott ise; "Türk Hava Yolları ile uzun yıllardır süren ortaklığımızı geliştirmekten ötürü gurur duyuyoruz ve bayrak taşıyıcı havayolunu bugün, 787 Dreamliner'i dünyanın en çok tercih edilen orta büyüklükteki çift koridorlu uçağı olarak kabul eden seçkin havayolları grubuna dâhil etmekten mutluluk duyuyoruz. Türk Hava Yolları ve yolcularının Dreamliner'in eşsiz verimliliği, menzili ve kabin özelliklerinden keyif almalarını ümit ediyoruz.” şeklinde görüş bildirdi.

  787 Dreamliner Ailesi Hakkında:

  787 Dreamliner, günümüzün en yenilikçi ve verimli uçak ailesidir. 2011'den bu yana, 640'dan fazla Dreamliner ticari hizmete girerek, dünya çapında 560'dan fazla benzersiz rotada 210 milyondan fazla yolcu taşımış ve yaklaşık 11 milyon tonluk yakıt tasarrufu sağlamıştır.

  787-8'den 20 feet (6 metre) daha uzun olan 787-9, aileyi kapasite ve menzilde daha fazla yolcu uçurarak ve daha fazla yük taşıyarak geliştirmiştir. Uçak, 7,635 deniz miline (14.140 km) kadar tipik iki sınıf bir konfigürasyonda 290 yolcu uçurabilmektedir.

  Türk Hava Yolları Hakkında:

  Dünyanın en hızlı büyüyen ve en başarılı havayolu şirketlerinden biri olan İstanbul merkezli Türk Hava Yolları bugün, 121 ülkedeki 301 varış noktası ile her yıl ortalama 60 milyondan fazla yolcu taşımakta. İlk yurtiçi uçuşunu 1933’te, ilk uluslararası uçuşunu ise 1947’de düzenleyen küresel marka, 1933’te 28 yolcunun taşınabildiği 5 uçaktan oluşan oldukça mütevazı filodan bugün 328 uçaklık filo kapasitesine ulaşmış bulunuyor.