• International Airlines Group (IAG) 200 Boeing 737 MAX Uçağı Almak İstediğini Açıkladı

  • 737 MAX 8 ve MAX 10 uçaklarının satın alınması planlanıyor.
  • Yeni uçaklar, aralarında Vueling ve LEVEL’in bulunduğu International Airlines Group şirketlerinde kullanılacak.

  19 Haziran 2019 - Dünyanın en büyük havayolu gruplarından International Airlines Group (IAG), 200 MAX uçağı satın almak isteğini ve gelecekteki filosunu Boeing 737 MAX’lardan oluşturmayı planladığını açıkladı. IAG ve Boeing, konuya ilişkin görüşmelerin sürdüğünü ve liste fiyatı değeri 24 milyar doların üzerinde olan bir niyet mektubunun Paris Air Show’da (Paris Havacılık Fuarı) imzalandığını açıkladı.

  IAG, hepsi birlikte yılda 113 milyondan fazla yolcuya hizmet veren Aer Lingus, British Airways, Iberia, Vueling ve LEVEL’in ana şirketidir. Grup, uzun yıllardan bu yana çift koridorlu Boeing uçakları kullanmaktadır. IGA grubu, bu yılın başında, yeni nesil 777 ve yeni 787 Dreamliner filosunu tamamlamak amacıyla Boeing’in en yeni uzun menzilli modeli 777X için büyük sayıda sipariş verdi. IAG ve bağlı şirketleri, tek koridor segmentinde klasik 737 uçakları kullanmaktaydı. Bugün ise, filosunun neredeyse tamamını Airbus A320 ailesine mensup uçaklar oluşturmaktadır. IAG CEO’su Willie Walsh, grubun rekabeti teşvik etmek için gelecekteki filosunu çeşitlendirmeyi planladığını ve bu planın bir parçası olarak 737 MAX’ı göz önünde bulundurduğunu söyledi. 

  IAG CEO’su Willie Walsh, “Boeing ile bu niyet mektubunu imzalamaktan çok memnunuz ve bu uçakların IAG kısa menzil filosuna büyük katkı yapacağından eminiz. Boeing’e güvenimiz tamdır ve uçakların önümüzdeki aylarda düzenleyici kuruluşlardan onay alarak başarılı bir şekilde hizmete dönmesini bekliyoruz,” açıklamasında bulundu.

  IAG, 737 MAX’ı tercih ederek iki sınıfla konfigürasyonla 178 yolcu alabilen 737 MAX 8 ve 230 yolcu alabilen daha büyük 737 MAX 10 kombinasyonuyla uçuş düzenleyeceğini açıkladı. Havayolu şirketi, uçakları aralarında Vueling ve LEVEL’in bulunduğu grup şirketlerinde kullanmayı planlamakla beraber iki MAX modeli arasında özel bir ayrım yapıp yapmayacağı konusunda bilgi vermedi.     

  Nihai anlaşma sağlandığında, konu ile ilgili Boeing’in Sipariş ve Teslimatlar sayfasından bilgi verilecektir.

  Boeing Ticari Uçaklar Başkanı ve CEO’su Kevin McAllister, “International Airlines Group’un 737 MAX uçağına ve nihayetinde Boeing camiasına, kalite ve uçuş güvenliği konusunda her şeyin üzerinde tuttuğumuz kararlılığımıza olan inancı ve duyduğu güven bizi onurlandırdı. IAG ekibinin 737 MAX’ın üstün özelliklerini tasdik etmesi ve Boeing 737 ailesine dönme niyeti belirtmesi bizi son derece memnun etti. IAG ile uzun yıllardır süren ortaklığımızı daha da güçlendirmeyi sabırsızlıkla bekliyoruz,” dedi.              

  737 MAX, tek koridorlu uçak pazarında en yüksek verimliliği, güvenilirliği ve yolcu konforunu sağlamak amacıyla CFM International LEAP-1B motorları, ileri teknoloji ürünü kanatçıkları ve diğer iyileştirmeleri bünyesinde barındırmaktadır. 737 MAX, bugünün en verimli Yeni Nesil 737’lerinden yüzde 14 ve orijinal Yeni Nesil 737’lerin hizmete girdiği zamandan yüzde 20 daha fazla yakıt tasarrufu sağlamaktadır.

  IAG, filosunda bulunan 582 uçakla 268 noktaya uçan ve 2018 yılında 113 milyon yolcu taşıyan dünyanın en büyük havayolu gruplarından biridir.

  Dünyanın önde gelen havacılık ve uzay şirketi Boeing, ticari ve askeri uçak üretimi birlikte değerlendirildiğinde dünyanın en büyük uçak üreticisidir. Şirket, 150’den fazla ülkedeki müşterilerine ürün ve destek hizmeti sağlamaktadır. Tüm dünyada 150.000’in üzerinde kişiyi istihdam eden Boeing, küresel tedarikçi üslerinin yeteneklerini daha yukarılara çekmektedir. Uzay ve havacılık sektöründeki liderliği ve tecrübesiyle Boeing, teknoloji ve inovasyon alanlarındaki liderliğine, müşterileri için en iyi ürünleri sunmaya, insanlarına ve gelecekteki büyümesine yatırım yapmaya devam etmektedir.