• Boeing CEO’su Muilenburg, Etiyopya’daki Uçak Kazası Soruşturması Hakkında Açıklamada Bulundu

    17 Mart 2019 - Boeing Yönetim Kurulu Başkanı, Başkan ve CEO’su Dennis Muilenburg, Etiyopya Ulaştırma Bakanı Dagmawit Moges’in dün paylaştığı rapora ilişkin aşağıdaki açıklamayı yaptı.

    Öncelikle, Etiyopya Havayolları’na ait ET 302 sefer sayılı uçuşta hayatını kaybedenlerin ailelerine ve sevenlerine en içten başsağlığı dileklerimizi sunuyoruz.

    Boeing, soruşturmaya destek olmaya devam etmektedir ve yeni bilgiler geldikçe bunları değerlendirmek üzere yetkililerle işbirliği içinde çalışmaktadır. Uçaklarımızın tasarım aşamasından üretimine tüm süreçlerde uçuş emniyeti en büyük önceliğimiz olmuştur. Uçak kazaları sonrası standart uygulamamızın bir parçası olarak, uçağımızın tasarımını ve uçuşunu inceleriz. Uygun bulunan durumlarda, uçuş güvenliğini daha da artırmak üzere ürün güncellemesi yaparız. Soruşturma görevlileri nihai sonuçlara ulaşmak üzere çalışmalarını sürdürürken, Boeing, daha önce duyurmuş olduğu gibi Manevra Karakteristikleri Takviye Sistemi (MCAS) uçuş kontrol kaidelerinin hatalı sensör girdileri yanıtına yönelik yazılım iyileştirmesi ve uçuş ekip eğitimi güncellemelerine son halini vermektedir. Bununla birlikte, Ulusal Ulaşım Güvenlik Kurulu’nun talebi ve yönlendirmesiyle, Etiyopyalı soruşturma görevlileriyle çalışan yetkili Amerikalı temsilciye teknik destek sağlamaya devam ediyoruz.

    Uluslararası protokol uyarınca, devam eden kaza soruşturmasıyla ilgili tüm sorular soruşturma makamlarına yöneltilmelidir.