• Etiopya Havayolları Grup CEO’su Ato Tewolde GebreMariam ve Havacılık Sektörüne cevaben

  26 Mart 2019 - Kariyerimin başlarında, bir projenin baş mühendisiyken, arkadaşım olan bir pilotun prototip bir uçağın pilot kabinine tırmanarak onu ilk uçuşuna çıkarmasını izlemiştim. Uçağı başarıyla indirmesini takiben; takdir ve rahatlamayla iç geçirdim. Bu capcanlı hatıra aklımdan hiç çıkmadı. Birinin hayatının sizin çalışmalarınıza bağlı olması tarifsiz bir duygu ve Boeing’in tüm çalışanları olarak bizler bu güçlü duyguyu her an paylaşıyoruz. Sonuçların ne kadar önemli olduğunun bilincindeyiz, bu yüzden de standartlarımız çok yüksek. Yaptığımız herşeyi en doğru ve en mükemmel şekliyle yapmak için bu standartları uyguluyoruz.

  Yakın zamanda gerçekleşen 737 MAX kazalarını öğrendiğimiz andan itibaren yitirilen hayatların tüm insanlık ve havacılık camiasında yarattığı etki bir an olsun aklımızdan çıkmıyor. Kazalarla ilintili herkes tahmin edilemez bir acıyla baş etmek zorunda kaldı. Dayanıklılıklarına büyük saygı duyuyor ve cesaretlerinden ilham alıyoruz.

  Etiyopya Havayolları 302 sefer sayılı uçuşun kazasından bu yana, havayolu mürettebatı, yolcularına en mükemmel hizmeti sunmak için çalışmalarını sürdürüyor. Havayolu grubu CEO’su Ato Tewolde Gebre Mariam’in dün yaptığı açıklamasında belirttiği üzere bu trajedi ne Etiyopya Havayollarını ne havacılık endüstrisini ne de bizim onlarla süregelen ilişkimizi yansıtmaktadır. Bu, onlarla yıllar boyu çalışmış bizler için şaşırtıcı değildir.

  Etiyopya Havayolları’nın yetmiş yılı aşkın gururlu bir geçmişi var. Bu süre boyunca Etiyopya Havayolları endüstrimizin önde gelen, lider bir kuruluşlarından biri olarak Afrika’yı jet çağına taşıdı, kıtayı geniş ağı sayesinde dünyanın dört köşesiyle buluştururarak hizmet kalitesi ve güvenliğiyle itibar kazandı. Bir havayolu şirketi olmanın ötesinde, Etiyopya Havayolları, büyük bir halkın gururunu ve ilerlemesini “Afrika’nın Yeni Ruhunu” temsil etmektedir.

  Hepimiz bu tecrübeden ders çıkarmaya çalışıyoruz. Etiyopya Havayolları ile omuz omuza vererek yas tuttuk; yolcuların ve mürettebatın ailelerine, yakınlarına en içten baş sağlığı dileklerimizi ilettik.

  Emin olmanızı isterim ki, ne olduğunu anlamak ve bir daha olmaması için elimizden geleni yapmak üzere, güvenliğe ortaklaşa verdiğimiz değerle, Boeing’in tüm imkânlarını kullanarak yılmadan çalışıyoruz. Hepimiz Etiyopya Havayolları’na özverisinden dolayı teşekkür ediyor ve daha da güvenli bir hava taşımacılığı sistemi inşa etmeye yönelik kararlılıklarını paylaşıyoruz.

  Boeing olarak, tüm müşterilerimiz ve ortaklarımızla birlikte tüm havayolu yolcularının bize olan güvenini kazanmak ve tazelemek için çalışmaya devam edeceğiz.

  Dennis

  Dennis Muilenburg
  Boeing Yönetim Kurulu Başkanı, Başkan ve CEO’su