• Boeing, Embraer’le Ortak Girişim Kurulmasına İlişkin Anlaşmayı Feshetti

    25 Nisan 2020 - Boeing, Embraer’le imzaladığı ve iki şirket arasında yeni bir stratejik ortaklık zemini kurmayı hedefleyen Ana İşlem Sözleşmesi’ni feshettiğini duyurdu. İki şirket, biri Embraer’in ticari havacılık faaliyetlerini kapsayan, diğeri havadan nakil ve ikmal yapabilen orta ölçekli C-390 Millennium uçakları için yeni pazarlar açmaya yönelik iki ortak girişim oluşturmayı planlamıştı.

    Başlangıçtaki sözleşme fesih tarihi, Ana İşlem Sözleşmesi’nde 24 Nisan 2020 olarak belirtilmişti ve belli şartların sağlanması halinde taraflardan herhangi birinin talebiyle uzatılabilirdi. Boeing, Embraer’in gerekli koşulları karşılamaması sebebiyle sözleşme fesih hakkını kullandı.

    Embraer Ortaklığı ve Grup Operasyonları Başkanı Marc Allen, “Boeing, Embraer’le olan işlemlerini tamamlamak için iki yıl boyunca tüm gayretiyle çalıştı. Ana İşlem Sözleşmesi’nde yer alan ve yerine getirilmemiş şartlar üzerine son birkaç ayda verimli ancak sonucunda başarıya ulaşmayan müzakereler gerçekleştirdik. Bu sorunları başlangıçtaki fesih tarihine kadar çözmeyi hedefledik, ancak bu gerçekleşmedi. Bu durum büyük hayal kırıklığına sebep oldu. Nihayetinde tamamlanmamış konuların Ana İşlem Sözleşmesi çerçevesinde devam eden müzakereler yoluyla çözüme kavuşamayacağı sonucuna vardık.” dedi.

    Boeing ile Embraer arasında planlanan ortaklık, Avrupa Komisyonu dışında gerekli tüm düzenleyici kuruluşlardan koşulsuz onay almıştı.

    Boeing ile Embraer arasında esasında 2012 yılında imzalanmış olup 2016 yılında genişletilen ve C-390 Millennium askeri uçaklarının pazarlanması ve desteklenmesine yönelik Ana Ekip Oluşturma Anlaşması ise sürdürülecek.