Boeing programları Türkiye’de 2.500’ün üzerinde kişiye doğrudan iş imkanı sağlıyor

Boeing, Türk havacılık ve uzay sanayisi ile ticari ve askeri havacılık programları alanında yerel kabiliyetleri arttırmak ve sürdürülebilir, yüksek değerli iş olanakları sağlamak için işbirliği yapmaktadır. Boeing halihazırda Türkiye'de neredeyse 2500* kişiye iş imkanı sağlamaktadır; şirketin aradan geçen yıllar içinde Türkiye'de yaptırdığı işlerin değeri 1,2 milyar doları aşmıştır.

Boeing, Türkiye'de ve dünyanın dört bir yanında çeşitli programlar kapsamında geniş bir tedarikçiler ağı ile çalışmaktadır. Ankara, İstanbul, İzmir, Bursa, Kayseri ve Eskişehir'de 20'yi aşkın tedarikçiyle çalışan Boeing'in uzun yıllardır çalıştığı tedarikçilerden biri de Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ)'dir.  Özel sektörden bir dizi tedarikçi de Boeing'in tedarik zincirinde önemli rol oynamaktadır.

Türkiye'nin Barış Kartalı programı, ülkenin havacılık ve savunma sanayisi için uzun vadeli fırsatların yaratılmasıyla ve Türkiye için önemli uzay ve havacılık ihracatlarıyla sonuçlanmıştır. TUSAŞ’a ek olarak Selex, THY, Havelsan, Ayesaş, Aselsan ve Mikes de Barış Kartalı programında yer alan tedarikçiler arasındadır.  Türk tedarikçiler ayrıca

TUSAŞ'ın Boeing tarafından üretilen Kore AEW&C uçakları için parça üretim ve montaj ihalesini kazandığı Kore Peace Eye programı ve NATO AWACS dönem ortası modernizasyon programı, Türk sanayisinin katıldığı diğer savunma programlarıdır. Bunlara ek olarak, Fokker Elmo, şirketin yeni İzmir tesislerinde Boeing için kablo tesisatları imal etmektedir.

TUSAŞ ve Kale Havacılık, 1997'den bu yana Boeing'in tüm ticari uçak programlarına katılmışlardır. Bunlara ek olarak, PFW 787 programı için parça tedarik etmekte, THY Teknik ise bazı Boeing ticari uçak modelleri için teknik servis ve bakım hizmetleri sunmaktadır.

2014'te Türk Hava Yolları, mutfakları Turkish Cabin Interiors (TCI) tarafından imal edilen ve bu şekilde donatılan ilk ticari uçak olan bir 737-800 satın almıştır. TCI, ticari havacılık pazarı için ürün tasarlayan, imal eden ve onaylayan ilk Türk havacılık şirketi olmuş, Türkiye'de havacılık kabiliyetlerinin devam eden gelişiminin önünü açmıştır. Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş., Türk Hava Yolları ve THY Teknik tarafından kurulmasından kısa bir süre sonra Boeing TCI'ya uçak kabin içi ürünlerinin geliştirilmesinde yardımcı olmuştur.

Boeing tarafından verilen destek ayrıca Serbest Ticaret Bölgelerinde tesislerin oluşturulmasını kolaylaştırmıştır: PFW (ESBAŞ), Fokker Elmo (ESBAŞ) ve Kale (DESBAŞ).

Türk havacılık ve savunma sanayisi sadece Boeing tedarikçisi olarak değil, Boeing tedarik zincirindeki diğer büyük şirketlerden iş almak suretiyle de fayda sağlamaktadır. Örneğin, Boeing'in uluslararası tedarikçileri olan Alenia ve Spirit AeroSystems da Türkiye'ye yatırım yapmakta ve iş paketleri vermektedir.

Uzun vadeli ortaklıkların başarısı, bu şirketlerdeki know-how, teknoloji ve istihdamı ileriye götürmektedir.

* Boeing için yaptırılan Oxford Ekonomi Araştırması, Ağustos 2013.