• Boeing, Türkiye Milli Havacılık Girişimi Kuruyor

  Türk Hava Yolları 40 adet 787-9 Dreamliner sipariş niyetini duyurdu.

  New York,  22 Eylül 2017 - Boeing ve Türk Hava Yolları, bugün 40 adet 787-9 Dreamliner satın alma niyetine ilişkin açıklamada bulundu. Bu sipariş niyetinin gerçekleşmesi durumunda Boeing’in web sitesindeki “Sipariş ve Teslimatlar” bölümünde yansıtılacak.

  THY Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı M. İlker Aycı, “787 Dreamliner dünyada en son ve en modern teknolojiye sahip olan uçaktır. Dolayısıyla bu uçakları filomuza katmamıza ilişkin satın alma niyetimizin amacı hem 3. Havalimanındaki geniş gövde ihtiyacını karşılamak hem de Cumhuriyetimizin 100. Yılında filomuzu daha da güçlendirmek ve yolcu memnuniyetini arttırarak iş birliğimizi geliştirmektir.” dedi.

  Boeing Ticari Uçaklar Başkanı ve CEO’su Kevin McAllister, “Türk Hava Yolları mükemmel bir ortak, onların bize ve 787 Dreamliner’a olan güveni bizim için çok önemli.” dedi.

  Boeing ve Türk hükümeti bugün ayrıca Türk havacılık sanayinin gelişimini desteklemek amacıyla Türkiye’nin 2023 Vizyonu hedefleri doğrultusunda tasarlanmış olan “Boeing Türkiye Milli Havacılık Girişimi”ni duyurdu. Bu girişimin aynı zamanda Boeing’in Türkiye’deki varlığını güçlendirmesine de katkı sağlaması bekleniyor.

  Boeing Başkan Yardımcısı Ray Conner, “Boeing’in Türkiye ile olan ilişkisi, 70 yılı aşkın köklü bir geçmişe dayanan çok önemli uzun vadeli bir ortaklıktır. Türkiye ile birlikte çalışarak, bu köklü ortaklığımızı; gerek Türkiye’deki varlığımızın genişlemesine ilişkin uzun vadeli hedefimize ulaşmamız, gerekse Türk havacılık sanayinin gelişimini hızlandırmamız yolunda daha ileri bir seviyeye taşıyoruz” dedi.

  Boeing Türkiye Milli Havacılık Girişimi, Boeing'in araştırma, mühendislik ve kabiliyet geliştirme alanlarında; devlet, Türk hava taşımacıları, havacılık hizmet şirketleri ve sanayi tedarikçileri ile yatırımlarını ve programlarını uyumlu hale getiren stratejik bir çerçevenin ana hatlarını da ortaya koymaktadır. Bu girişim aynı zamanda Boeing’in, Türkiye’nin önemli bir pazar ve küresel havacılık sektörünün de önde gelen katılımcılarından biri olduğuna ilişkin uzun vadeli görüşünün ve güveninin yansımasıdır.

  Boeing, Türkiye ile 1940'lardan bu yana devam eden ortak faydaya dayalı köklü ilişkiler sürdürmektedir. Boeing Türk hava taşımacılarına uçak tedarik etmesinin yanı sıra Türk havacılık sanayinin önemli ve güvenilir bir ortağıdır.