• Boeing, yüzüncü 737-800 dönüştürülmüş kargo uçağını AerCap’e teslim etti

  • Boeing dönüştürülmüş kargo uçaklarının (BCF) ilk müşterisi olan AerCap, aynı zamanda en büyük 737-800BCF kiralayıcısı konumunda.
  • AerCap Cargo Başkanı: E-ticaretteki büyüme 737-800BCF’ye olan talebi artırıyor.
  • Boeing, şimdiye kadar 20’den fazla müşteriden 250’nin üzerinde sipariş ve taahhüt aldı.

  28 Eylül 2022 - 

  Boeing ve AerCap, yüzüncü 737-800 dönüştürülmüş kargo uçağının (BCF) dünyanın en büyük uçak kiralama şirketine teslimatının tamamlandığını duyurdu. Program için dönüm noktası niteliğindeki yüzüncü 737-800BCF, ilk 737-800BCF hattına ev sahipliği yapan Boeing Şangay Havacılık Hizmetleri’nde (BSAS) kargo uçağına dönüştürüldü.

  AerCap Cargo, teslimatı tamamlanan kargo uçağını Brezilyalı havayolu şirketi GOL Linhas Aéreas’a kiraladı. GOL, lojistik iş birimi GOLLOG’un lojistik çözümü ve büyüme stratejisi doğrultusunda kiraladığı bu uçağı Latin Amerikalı bir e-ticaret şirketi için işletecek.  

  AerCap Cargo Başkanı Rich Greener, yaptığı açıklamada “Boeing’teki ortaklarımızla birlikte bu önemli dönüm noktasında olmanın memnuniyetini yaşıyoruz. E-ticaret pazarı, 737-800BCF programının başladığı 2016 yılından bu yana, perakende e-ticaret faaliyetlerinden kaynaklı artan talep doğrultusunda olağanüstü bir büyüme kaydetti. 737-800BCF, çok yönlülüğü ve güvenilirliği sayesinde, ekspres hava kargo ve e-ticaret ağlarına büyük katkı sağlıyor.” dedi.

  2016 yılında Boeing’in 737-800BCF programının lansman müşterisi olan AerCap Cargo, 65 kesin ve 9 opsiyonlu siparişle şu anda en büyük 737-800BCF filosuna sahip bulunuyor.   

  Boeing Ticari Modifikasyonlar, Mühendislik ve Özellikli Ürünler birimi Başkan Yardımcısı Kate Schaefer, “Lansmandan bu yana 737-800BCF programındaki başarımızın ayrılmaz bir parçası olan müşterimiz AerCap ile birlikte bu dönüm noktasını kutlamanın mutluluğunu yaşıyoruz. 737-800BCF filosunun beş kıtaya yayılan müşterilerimiz tarafından kullanım süresinin önceki nesil filolarla kıyaslandığında son derece yüksek olması, hava kargo operatörlerimiz ve onların müşterileri için pazar fırsatları konusunda bu kargo uçaklarının oynadığı önemli rolün bir göstergesi.” dedi.

  Boeing Şangay Havacılık Hizmetleri (BSAS), programın başlangıcından bu yana, 737-800BCF için ikinci bir dönüştürme hattını hizmete soktu. Bu hatla birlikte, 737-800BCF dönüştürme kapasitesine sahip üç ülkede toplam beş küresel tesis bulunuyor.

  737-800BCF operatörleri, yüzde 20’ye kadar daha az yakıt kullanımı ve ton başına karbondioksit emisyonu sağlayan bu kargo uçağıyla daha az yakıtla daha fazla yük taşıyabiliyor. Hizmetteki 737-800BCF filosu, günde ortalama yedi saat kullanımla şimdiden 70.000’in üzerinde uçuş tamamladı. Böylelikle, aynı büyüklükteki eski nesil kargo uçaklarının standart kullanım süresinin iki katından fazlasına ulaştı.

  737-800BCF, 20’den fazla müşteriden gelen 250’in üzerinde sipariş ve taahhütle pazar lideri konumundadır.  

  AerCap Hakkında

  Kargo uçağı kiralamada 25 yılın üzerinde deneyime sahip AerCap, 100’den fazla üzerinde yolcu uçağının kargo uçağına dönüştürülmesinde yer almıştır. AerCap Cargo’nun 737-800BCF müşterileri arasında West Atlantic Group, Amazon Air, GOL ve Kargo Xpress bulunmaktadır.

  Uçak kiralama pazarının küresel lideri AerCap, sektörün en güçlü sipariş listelerinden birine sahip olup, kapsamlı filo çözümleriyle tüm dünyada yaklaşık 300 müşterisine hizmet vermektedir. New York Menkul Kıymetler Borsası’nda işlem gören ve merkezi Dublin’de bulunan şirketin, aralarında Shannon, Miami, Singapur, Memphis, Amsterdam, Şangay, Abu Dabi, Seattle ve Toulouse’un bulunduğu dünyanın birçok yerinde ofisleri bulunmaktadır.

  Boeing Hakkında 

  Yolcu uçaklarının kargo uçaklarına dönüştürülmesinde 40 yılın üzerinde başarılı deneyime sahip Boeing, özgün tasarım verisine ve bilgisine dayanarak, hava kargo sektörünün ihtiyaçları doğrultusunda üstün ve entegre ürünlerin yanı sıra tamamen entegre kullanım kılavuzları ve dünya çapında hizmet içi teknik destek sunmaktadır. Boeing dönüştürülmüş kargo uçakları, ayrıca, sektörün en geniş hizmet, destek ve çözüm portföyüne sahip olma avantajını beraberinde getirmektedir. 737-800BCF ve Boeing kargo uçağı ailesinin diğer üyeleri hakkında daha fazla bilgi için boeing.com/commercial/freighters adresini ziyaret edebilirsiniz.

  Dünyanın önde gelen havacılık ve uzay şirketi Boeing, 150’den fazla ülkedeki müşterilerine havacılık ürünleri ve destek hizmetleri sağlamaktadır. Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) en büyük ihracatçısı olan şirket, küresel bir tedarikçi üssünün kabiliyetlerini küresel ölçekte ekonomik fayda yaratmak, sürdürülebilirlik ve toplumsal etki için kullanmaktadır. Boeing ekipleri, geleceğe yönelik yenilikler geliştirmeyi ve şirketin temel değerleri olan güvenlik, kalite ve dürüstlüğü yaşatmayı hedeflemektedir. Ekibimizin bir parçası olmak için jobs.boeing.com adresini ziyaret edebilirsiniz.