Basın Bültenleri

Air India 290 adede kadar Boeing uçağı siparişinde bulundu

  • Hint havayolu şirketi, pazar lideri Boeing 737 MAX, 787 Dreamliner ve 777X jetlerini tercih etti.
  • Havayolu şirketi, yurtiçi ve uluslararası ağında kullanmak üzere, aralarında 737-8 ve 737-10 bulunan 190 adet 737 MAX uçağı satın alacak ve 50 adet ek uçak için opsiyona sahip olacak.
  • Air India, 20 adet 787-9 Dreamliner ve 20 adet ek uçak opsiyonu ile uluslararası rotaları genişletmeyi planlıyor. 10 adet 777-9 uçağı siparişiyle en yeni 777X müşterisi oluyor.
  • Air India, yapılan kapsamlı anlaşmalarla uzun yıllar boyunca destek hizmetleri alacak.

15 Şubat 2023 - 

Boeing ve Air India, havayolu şirketinin gelecekteki filosunu genişletmek üzere Boeing’in yakıt verimli uçak ailesini tercih ettiğini ve bu kapsamda 190 adet 737 MAX, 20 adet 787 Dreamliner ve 10 adet 777X uçağı siparişinde bulunduğunu duyurdu. Air India, Güney Asya’nın hızla büyüyen yurtiçi ve uluslararası havacılık pazarının ihtiyaçlarını sürdürülebilir olarak karşılamaya yönelik filo stratejisini, kapsamlı bir havacılık hizmetleri ile birlikte uygulamaya devam ediyor.

Boeing ile Air India arasındaki anlaşma, aynı zamanda 50 adet 737 MAX ve 20 adet 787-9 uçağının opsiyonlu siparişini kapsıyor. Bu anlaşma, tamamlandığında Boeing’in Güney Asya’dan aldığı en büyük sipariş olarak havayolu şirketiyle yaklaşık 90 yıla dayanan ortaklığında tarihi bir dönüm noktası teşkil edecek. Anlaşma, nihai şeklini almasını takiben Boeing’in Siparişler ve Teslimatlar sayfasına işlenecek.

Air India CEO’su ve Genel Müdürü Campbell Wilson, “Satın aldığımız yaklaşık 300 adet son derece modern Boeing uçağı, Air India olarak uyguladığımız kapsamlı dönüşüm ve büyüme stratejisi Vihaan.AI’nin ana unsurlarından biri. Bu yeni uçaklar, yurtiçi ve uluslararası ağımızı önemli ölçüde genişletmemizi sağlamakla birlikte tamamen yeni ve dünya çapında uçak içi ürünleri yolcularımıza en üst düzey konfor ve güvenlikle seyahat imkânı sunacak. Boeing’le uzun yıllara dayanan ilişkimizi bu siparişle ileri bir boyuta taşımanın mutluluğunu yaşıyoruz.” dedi.

Boeing Ticari Uçaklar Başkan ve CEO’su Stan Deal, “Air India’nın Boeing yolcu uçakları ailesini tercihi, dünyanın en hızlı büyüyen havacılık pazarına sunduğumuz ürün ve hizmetlere duydukları güvenin göstergesidir. Bu anlaşma, Güney Carolina eyaletinin Washington kentinde bulunan Boeing fabrikaları ve tedarik üslerimizde mühendislik ve imalata yönelik istihdamı destekleyecek. 737 MAX, 787 Dreamliner ve 777X uçaklarının sektör lideri yakıt verimliliği sayesinde Air India, genişleme planlarını gerçekleştirebilme ve dünya çapında bir havayolu şirketi olma yolunda konumunu güçlendirmiştir.” açıklamasında bulundu.

Air India, ayrıca, içinde dijital çözümler, yedek parça ve iniş takım değişim programları, pilot ve bakım teknisyeni eğitimi, uçak modifikasyonlarının bulunduğu pek çok yaşam döngüsü destek hizmetlerinin sağlanmasına ilişkin Boeing Satış Sonrası Hizmetler ile anlaşma imzaladı.

737 MAX uçakları, Air India’nın yurtiçi ve uluslararası ağına esneklik kazandırmanın yanı sıra yerini alacağı uçaklara kıyasla yakıt kullanımını ve emisyonu yüzde 20 oranında azaltacak.

  • Konfigürasyona bağlı olarak 162 ila 210 arası yolcu taşıyabilen ve 3.500 km deniz mili menziline sahip 737-8, piyasadaki en çok yönlü tek koridorlu uçak olup, kısa ve orta mesafe rotalarda karlı bir şekilde işletilebiliyor.
  • 737 MAX ailesinin en büyük uçağı olan ve konfigürasyona bağlı olarak 188 ila 230 arası yolcu kapasitesine sahip 737-10, tek koridorlu ticari uçaklar arasında koltuk başına en ekonomik çözümü sunuyor ve 3.100 km deniz mili menzile kadar uçabiliyor.

Air India, filosundaki 27 adet 787-8 uçağıyla Dreamliner ailesinin verimlilik ve esnekliğinden yararlanmaya devam ediyor. Daha geniş olan 787-9 uçakları, artırılmış kapasite ve menzille birlikte bir önceki nesil uçaklara kıyasla yüzde 25 oranında yakıt verimliliği sunacak.

Dünyanın en büyük ve en verimli çift motorlu jeti 777-9, Air India filosundaki en büyük uçak olacak ve şirketin yolcularını neredeyse tüm uzun mesafe rotalara aktarmasız ve artırılmış konforla uçurmasına imkân sağlayacak.

  • Benzersiz performans özelliklerine sahip 777X uçağı, ferah bir kabin, özel yapım yeni bir mimari ve 787 uçağından gelen yenilikler ile ön plana çıkıyor.
  • 777-9 uçağı, aerodinamik ve motor teknolojisindeki yeni ilerlemeler neticesinde, yüzde 10 daha az yakıt kullanımı ve emisyonun yanı sıra rakiplerine göre yüzde 10 daha az işletme maliyeti sunuyor.

Boeing Hakkında

Dünyanın önde gelen havacılık ve uzay şirketi Boeing, 150’den fazla ülkedeki müşterilerine havacılık ürünleri ve destek hizmetleri sağlamaktadır. Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) en büyük ihracatçısı olan şirket, küresel bir tedarikçi üssünün kabiliyetlerini küresel ölçekte ekonomik fayda yaratmak, sürdürülebilirlik ve toplumsal etki için kullanmaktadır. Boeing ekipleri, geleceğe yönelik yenilikler geliştirmeyi ve şirketin temel değerleri olan güvenlik, kalite ve dürüstlüğü yaşatmayı hedeflemektedir. Ekibimizin bir parçası olmak için boeing.com/careers adresini ziyaret edebilirsiniz.

Air India Hakkında

Efsanevi JRD Tata tarafından kurulan Air India, Hindistan’da havacılık sektörünün öncüsü oldu. Air India, 15 Ekim 1932 tarihindeki ilk uçuşundan bu yana yaygın bir yurtiçi ağına sahip olup, ABD, Kanada, Birleşik Krallık, Avrupa, Uzak Doğu, Güneydoğu Asya, Avustralya ve Körfez ülkelerini kapsayan ağıyla büyük bir uluslararası havayolu şirketi olma yolunda kanatlarını açıyor. Star Alliance üyesi olan Air India, 69 yıl boyunca bir devlet teşebbüsü olarak faaliyet gösterdikten sonra, 2022 yılının Ocak ayından yeniden Tata grubunun bir parçası oldu. Mevcut yönetim, Air India’yı dünya çapında bir havayolu şirketine dönüşmek üzere, Vihaan.AI ismi verilen beş yıllık bir yol haritası üzerinde ilerliyor.

Air India’nın dönüşümüne yönelik yol haritası Vihaan.AI’de beş yıla yayılan dönüm noktaları bulunuyor. Önemli ölçüde ağ ve filo genişlemesine odaklanan bu yol haritası ile, tamamen yenilenmiş bir müşteri önermesi geliştirilip, güvenilirlik ve zamanında performansta artış sağlanacak. Havayolu şirketi, ayrıca, teknoloji, sürdürülebilirlik ve inovasyon alanında lider konuma ulaşmaya çabalarken, sektörün en iyi yeteneklere agresif bir şekilde yatırım yapacak. Vihaan.AI, Air India’yı sürdürülebilir büyüme, karlılık ve pazar liderliği rotasına yerleştirmeyi hedefliyor.

İletişim:

Femke Baudoin
Boeing Orta Doğu, Türkiye ve
Afrika İletişim Direktörü
+971 54 996 1349
femke.baudoin@boeing.com

Banu Buyurgan
Medya İlişkileri
GTC İletişim Danışmanlığı
+90 312 447 00 20
banu.buyurgan@gtc.com.tr