Basın Bültenleri

Boeing’in 2023 Yılı Sürdürülebilirlik Raporu, havacılığın karbonsuzlaştırılmasında sağlanan ilerlemeye dikkat çekiyor

15 Haziran 2023 - Boeing, fabrikalarında yenilenebilir enerji kullanımını artırmanın ve ticari operasyonları için daha fazla sürdürülebilir havacılık yakıtı satın almanın yanı sıra yakıt kullanımı, emisyon ve gürültüyü azaltmaya yönelik havacılık teknolojilerine önemli yatırımlarda bulunmaya devam etti. Boeing’in bu ve benzeri başarılarının ayrıntılı olarak aktarıldığı, şirketin havacılıkta sürdürülebilir bir geleceğe dönük vizyonu ve izlediği yol hakkında bilgi veren 2023 yılı Sürdürülebilirlik Raporu yayınlandı.

“Birlikte Sürdürülebilir Havacılık” başlığını taşıyan rapor; çevre sorumluluğu, insani gelişme ve kapsayıcılık üzerine Boeing’in son bir yılda gerçekleştirdiği çalışmalar hakkında bilgi veriyor. Raporda, sürdürülebilir operasyonlar ve temiz teknolojilere yönelik inovasyonun yanı sıra şirketin çalışan güvenliği ve refahı; küresel havacılık güvenliği; sosyal etkileşim; eşitlik, çeşitlilik ve kapsayıcılık doğrultusundaki sürdürülebilirlik hedefleri üzerinde duruluyor.

Boeing Sürdürülebilirlikten Sorumlu Üst Düzey Yöneticisi Chris Raymond, "Boeing olarak, daha sürdürülebilir bir havacılık geleceğini inşa etmek üzere yatırım yapmaya ve ilerleme kaydetmeye devam ediyoruz. Sürdürülebilir havacılıkta yeni bir döneme girerken, kaydettiğimiz ilerleme ve izlediğimiz yol haritası hakkında şeffaf bir şekilde bilgi vererek sektörümüzün gelişimine katkıda bulunmaya kararlıyız.” dedi.

Boeing’in sürdürülebilirlik doğrultusunda ulaştığı ve bu yılın raporunda aktarılan başarılar aşağıdaki gibidir:

  • Havacılıkta emisyonu azaltmaya yönelik stratejileri nicel olarak ölçen bir veri modelleme aracı olan Boeing Cascade İlkim Etki Modeli tanıtıldı ve kamunun kullanımına sunuldu.
  • Kiriş Destekli Transonik Kanat (TTBW) tasarımına sahip tam ölçekli sürdürülebilir test uçağının geliştirilmesi ve uçuş testlerinin gerçekleştirilmesi için NASA tarafından tercih edildi.
  • Yakıt kullanımı, emisyon ve gürültüyü azaltmaya yönelik yaklaşık 230 teknolojiyi test eden Boeing ecoDemonstrator programının 10. yıl dönümü kutlandı. Program, havacılığı karbonsuzlaştırılmasını desteklemek amacıyla, 2022 yılında 30 yeni teknolojiyi Boeing 777-200 uçağında test etti.
  • Boeing’in ticari uçak operasyonlar için 2 milyon galon (7,6 milyon litre) sürdürülebilir havacılık yakıtı satın alındı.
  • Yenilenebilir elektrik ve enerji kredileri satın alınarak, 2022 yılında tüm şirket genelinde yüzde 35 oranında yenilenebilir elektrik kullanımına ulaşıldı ve bir önceki yıla ait yüzde 21 seviyesinin üstüne çıkıldı.
  • Uluslararası Havacılık Çevre Grubu’nun (IAEG) belirlediği ve EcoVadis tarafından yönetilen gönüllü sektör yaklaşımı uygulanarak, tedarikçilerin sürdürülebilirlik üzerinden değerlendirmesi yapıldı.

Tamamı bu yıla ait Boeing Havacılık Güvenliğinden Sorumlu Üst Düzey Yönetici Raporu, Küresel Eşitlik, Çeşitlilik ve Kapsayıcılık Raporu ve Boeing Toplumsal Etki Portföyü’nde, Boeing’in güvenlik, çeşitlilik, eşitlik ve kapsayıcılık alanlarındaki başarıları ve sosyal girişimleri hakkında bilgiler yer alıyor.

Boeing’in sürdürülebilirlik hedefleri ve bu doğrultuda elde ettiği başarılar için Sürdürülebilirlik Raporu’nu inceleyebilirsiniz. Boeing’in sürdürülebilirlik taahhütleri, ortaklıkları ve girişimleri hakkında detaylı bilgi için ise https://www.boeing.com/sustainability adresini ziyaret edebilirsiniz.

Boeing Hakkında

Dünyanın önde gelen havacılık ve uzay şirketi Boeing, 150’den fazla ülkedeki müşterilerine havacılık ürünleri ve destek hizmetleri sağlamaktadır. Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) en büyük ihracatçısı olan şirket, küresel bir tedarikçi üssünün kabiliyetlerini küresel ölçekte ekonomik fayda yaratmak, sürdürülebilirlik ve toplumsal etki için kullanmaktadır. Boeing ekipleri, geleceğe yönelik yenilikler geliştirmeyi ve şirketin temel değerleri olan güvenlik, kalite ve dürüstlüğü yaşatmayı hedeflemektedir. Ekibimizin bir parçası olmak için boeing.com/careers adresini ziyaret edebilirsiniz.

İletişim:

Elena Alexandrova
Boeing Avrasya İletişim Direktörü
+ 971 56 687 6987
elena.alexandrova@boeing.com

Banu Buyurgan
Medya İlişkileri
GTC İletişim Danışmanlığı
+90 312 447 00 20
banu.buyurgan@gtc.com.tr