Basın Bültenleri

Boeing, gelecek 20 yılda 42.600 yeni ticari uçağa talep olacağını öngörüyor

 • Yurtiçi pazarların tamamen toparlanması ve uluslararası uçuş trafiğinin 2024 yılına kadar salgın öncesi seviyelere dönmesiyle birlikte, uçak seyahatine olan talep ekonomik büyümeyi geride bırakacak.
 • Teslimatların yaklaşık yarısı, eski uçakların daha yüksek yakıt verimliliğe sahip ve düşük emisyonlu modellerle değiştirilmesine dönük olacak.
 • Yeni uçaklara 8 trilyon dolar ve ticari satış sonrası hizmetlere 3,8 trilyon dolar değerinde talep oluşacak.

20 Haziran 2023 - Boeing, ticari uçak ve hizmetlere olan talebe ilişkin 20 yıllık tahminini sunduğu 2023 yılı Mevcut Piyasa Görünümü’nü (CMO), Paris Air Show öncesinde yayınlandı. Buna göre, uluslararası uçuş trafiğinin canlanması ve yurtiçi uçak seyahatinin salgın öncesi seviyelere ulaşmasıyla birlikte, 2042 yılına kadar tüm dünyada toplam değeri 8 trilyon dolara ulaşan 42.595 yeni ticari uçağa ihtiyaç duyulacağı öngörülüyor.

Küresel filonun büyük bir kısmının hizmet dışı kaldığı salgından üç yıl sonra yayınlanan yeni Mevcut Piyasa Görünümü’nde aşağıdaki temel bulgular yer alıyor:

 • Yolcu trafiği, yüzde 2,6 düzeyindeki küresel ekonomik büyümeyi geride bırakmaya devam edecek.
 • Küresel filo, yılda yüzde 3,5 oranında genişleme sonucunda yaklaşık iki kat artarak 48.600 uçağa ulaşacak.
 • Havayolu şirketleri, küresel filonun yaklaşık yarısını yakıt verimliliği sunan yeni uçak modelleriyle değiştirecek.

Boeing Ticari Satış ve Pazarlama Kıdemli Başkan Yardımcısı Brad McMullen, “Sektörümüz; havayolu şirketlerinin filolarını sadeleştirerek verimliliği arttırdı ve böylelikle toparlanan talepten de istifade ederek daha önce benzeri yaşanmamış aksaklıkların yaşandığı bu zorlu dönemi büyük bir esneklik ve adaptasyon yeteneğiyle geride bıraktı. Havacılığın geleceğine baktığımız 2023 yılı Mevcut Piyasa Görünümümüz; orta sınıfın büyümesine bağlı olarak yolcu trafiğinin evrimini, sürdürülebilirlik alanındaki yatırımları, düşük maliyetli havayolu şirketlerindeki sürekli büyümeyi, gelişmeye devam eden tedarik zincirleri ile ekspres kargo teslimatlarına yönelik hava kargo talebini yansıtıyor.” dedi.

Boeing’in bölgesel talep ve başlıca eğilimlere ilişkin 2o yıllık projeksiyonunda aşağıdaki tahminler yer alıyor:

 • Yarısını Çin’in oluşturduğu Asya-Pasifik pazarı, küresel talebin yüzde 40’ından fazlasını temsil ediyor.
 • Güney Asya filosu yılda yüzde 7’nin üzerinde genişleme kaydederek tüm dünyada en yüksek büyüme hızına ulaşacak. Hindistan pazarı, bölgedeki yolcu trafiğinin yüzde 90’ından fazlasını oluşturacak.
 • Kuzey Amerika ve Avrupa’nın her biri küresel talebin yaklaşık yüzde 20’sini yaratacak.
 • Düşük maliyetli havayolu şirketleri, 2042 yılında dar gövdeli uçak filosunun yüzde 40’ından fazlasını işletecek ve 20 yıl öncesine ait yüzde 10 oranının ötesine ulaşacak.
 • Bölgedeki belirsizlik sebebiyle geçen yıla ait Mevcut Piyasa Görünümü’nden çıkarılan Rusya ve Orta Asya pazarındaki talep, bu seneki tahmine Avrasya bölgesi altında dahil edildi. Söz konusu bölge, 2042 yılına kadar küresel filonun yaklaşık yüzde 3’ünü oluşturacak.
 • Verimliliği artıran ve maliyetleri düşüren dijital çözümler, güçlü talep oluşturan yedek parça ve tedarik zinciri çözümleri, artan bakım ve modifikasyon seçenekleri, uçuş güvenliğini artırmanın yanı sıra pilot ve teknisyen havuzunu desteklemeye yönelik etkin eğitimlerin dahil olduğu ticari satış sonrası hizmetlerde 3,8 trilyon dolar değerinde pazar öngörülüyor.

Boeing’in 20 yıllık tahmini farklı uçak modellerine ilişkin aşağıdaki öngörülerde bulunuyor:

 • Dar gövdeli yeni uçaklar, geçen yıla ait tahmine göre kısmi bir artış göstererek tüm teslimatların yüzde 75’ten fazlasını teşkil edecek ve toplamda 32.000 uçağa ulaşacak.
 • Geniş gövdeli yeni uçaklar, tüm teslimatların yaklaşık yüzde 20’sini oluşturacak. Bu kategorideki 7.400 uçak, havayolu şirketlerinin yeni pazarlara giriş yapmalarına ve mevcut rotalardaki operasyonlarını daha verimli bir şekilde yürütmelerine imkân sağlayacak.
 • Hava kargo pazarı, küresel ticaretteki büyümeyi geride bırakmaya devam edecek ve havayolu şirketleri, aralarında 900’den fazla geniş gövdeli yeni uçakla beraber dönüştürülmüş dar ve geniş gövdeli modellerin bulunduğu 2.800 kargo uçağına ihtiyaç duyacak.
Yeni teslimatlar (2023-2042)
Bölgesel jetler 1.810
Dar gövdeli uçaklar 32.420
Kargo uçakları 7.440
Toplam 7.440

Boeing’in 1961 yılından bu yana her yıl yayınladığı Mevcut Piyasa Görünümü (CMO), en uzun soluklu uçak tahmini raporu olup, ticari havacılık sektörünün en kapsamlı analizi olarak değerlendiriliyor. Mevcut Piyasa Görünümü hakkında daha fazla bilgiye aşağıdaki adresten ulaşabilirsiniz. Boeing, Pilot ve Teknisyen Görünümü’nü ise 24 Temmuz haftasında yayınlanacak.

https://www.boeing.com/Commercial/market/commercial-market-outlook

Boeing Hakkında

Dünyanın önde gelen havacılık ve uzay şirketi Boeing, 150’den fazla ülkedeki müşterilerine havacılık ürünleri ve destek hizmetleri sağlamaktadır. Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) en büyük ihracatçısı olan şirket, küresel bir tedarikçi üssünün kabiliyetlerini küresel ölçekte ekonomik fayda yaratmak, sürdürülebilirlik ve toplumsal etki için kullanmaktadır. Boeing ekipleri, geleceğe yönelik yenilikler geliştirmeyi ve şirketin temel değerleri olan güvenlik, kalite ve dürüstlüğü yaşatmayı hedeflemektedir. Ekibimizin bir parçası olmak için boeing.com/careers adresini ziyaret edebilirsiniz.

İletişim:

Elena Alexandrova
Boeing Communications, Eurasia
+ 971 56 687 6987
elena.alexandrova@boeing.com

Banu Buyurgan
Medya İlişkileri
GTC İletişim Danışmanlığı
+90 312 447 00 20
banu.buyurgan@gtc.com.tr