747 fuselage

Türkiye’deki Tedarikçiler ve Ortaklar

Türkiye’deki Tedarikçiler ve Ortaklar

Boeing, teknoloji işbirliği yoluyla bilgi paylaşımı ve doğru çözümler sağlayarak ticari ve askeri programlar yoluyla Türk havacılık sanayii ile işbirliği içindedir. Boeing, Türkiye’de ve Türkiye’nin dışındaki Boeing programlarında, içinde Türk Havacılık ve Uzay Sanayi A.Ş. (TUSAŞ) ve özel sektörden giderek artan sayıda tedarikçinin bulunduğu geniş bir ortaklar ağı ile çalışmaktadır. TUSAŞ, Boeing’in başarısına şirketin stratejik hedeflerini teşvik eden ve büyüten uzun vadeli ilişkileri destekleyerek ve riskleri paylaşarak yaptığı katkılar nedeniyle, Nisan 2018’de İttifak kategorisinde “Yılın Tedarikçisi” ödülüne layık görüldü.

Aralarında Selex ES, TUSAŞ, THY, Havelsan, Ayesaș ve Aselsan’ın bulunduğu Türk savunma şirketleri Barış Kartalı programına katkıda bulundu. Türk sanayisinin dahil olduğu diğer savunma programları NATO AWACS orta dönem güncellemesi ve Barış Gözü isimli Güney Kore’ye ait 737 AEW&C programlarıdır. Ayrıca Fokker Elmo, İzmir tesislerinde çeşitli platformlar için kablo donanımı üretmektedir.

TUSAŞ ve Kale Aero, ticari havacılık programlarında Boeing’in başlıca yapısal parça tedarikçileri arasında olup 1997 yılından bu yana Boeing’in tüm ticari uçak programlarında yer almaktadırlar. Ayrıca, TCI Kabin İçi Sistemleri A.Ş ve TSI Uçak Koltuk Üretim Sanayi ve Ticaret A.Ş., Boeing’in başlıca kabin içi ürün tedarikçileridir ve Boeing, Türkiye dışındaki pazarlara ulaşmak için bu iki şirketle ortaklık yapmaktadır. Ek olarak, PWF, Türkiye 787 programı için parça üretmektedir ve THY Teknik A.Ş. birçok Boeing ticari uçak modeli için teknik ve bakım hizmeti vermektedir.

Boeing, serbest ticaret bölgelerinde yeni tesislerin kurulmasını da desteklemiştir: PFW (ESBAŞ), Fokker Elmo (ESBAŞ) and Kale (DESBAŞ). PFW, Fokker Elmo, Alenia ve Spirit Aerosystems’in aralarında bulunduğu Boeing’in uluslararası ölçekte kilit tedarikçileri Türkiye’de yatırım yapmakta ve iş imkânı sağlamaktadır.

Two men shaking hands Boeing ve İstanbul Teknik Üniversitesi, Havacılık ve Uzay Teknolojisi Araştırmaları alanında işbirliğine gitti, 2013.
Two men shaking hands Kale Havacılık, 2012 Boeing Performans Mükemmellik Ödülünü alırken.
Türk Hava Yolları, mutfağı Turkish Cabin Interiors tarafından üretilen ilk uçağı teslim alırken, 2014. Türk Hava Yolları, mutfağı Turkish Cabin Interiors tarafından üretilen ilk uçağı teslim alırken, 2014.